fbpx
  1. Maxpey
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Bahçe Düzenleme Planlaması Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Konu

Bahçe Düzenleme Planlaması Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Konu

Bahçe düzenleme süreci heyecanla ve neşeyle dolu olmalıdır fakat bu olumlu duyguları sürdürmek için sağlam bir plan gerekiyor. İster köy evi bahçe düzenleme olsun ister 500 m2 bahçe düzenleme planlama öncesinde alınması gereken bazı kararlar bulunuyor, peyzaj tasarımlarının sorunsuz ve gecikmesiz ilerlemesi için yapılması gereken seçimlerin en önemlileri nelerdir sorusunun cevabı da ilerleyen satırlarda sizleri bekliyor.

1) Uygun Bir Bahçe Tasarımı Seçin

Peyzaj mimarı, ev ve bahçelerin uyumlu olması gerektiğini unutmamalıdır. Modern bahçe tarzı klasik mimari ile tasarlanmış bir taş evin etrafında hoş görünmeyecektir. Havuzlu bir villa bahçesi kiremitle bahçe düzenleme yapıldığı takdirde daha rustik görünüme hitap eden bu görünümle güzelliğini yitirerek silik hale gelecektir.

Peyzaj mimari konusunda bilgisi olmayan bahçe sahibi istediği ve kendi alanına uygun olan tarzı dergilerden araştırarak keşfe çıkabilir. Peyzaj mimarı için uzun yılların tecrübesi ve yaratıcılık becerisiyle birkaç farklı konsepti tek bir alanda birleştirmek mümkündür. Önemli olan yakın çevredeki bahçelerde yapılanları kopyalamak yerine orijinal ve uygulanabilir bir fikir geliştirmek için kalıpların dışında düşünebilmektir.

2) Peyzaj Masraflarını Gözünüzde Büyütmeyin

Ev sahibinin kendi bahçesini tasarlamaya çalıştığında genellikle peyzaj firmaları ile çalışmaktan çok daha fazla masraf yapması gerekir. Amatör için çevre düzenleme maliyetlerini olması gerekenin üstüne taşıyan, başa çıkması zor hatta imkansız birçok sorun vardır. MaxPey Peyzaj gibi profesyoneller, bütçeniz dahilinde mükemmel bahçeyi yapmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır.

Beceri seviyelerini ve fiziksel gücü hesaba katmak da önemlidir. İlk etapta uzman yardımı almak, hataların bir uzman tarafından düzeltilmesi gerektiği zamandan çok daha pahalıya mal olacaktır.

3) Aile İhtiyaçlarını Düşünün

Koşmak ve oyun oynamak için alana ihtiyacı olan bir aile için bahçe alanını bitki ve çalılarla doldurmak en iyi fikir olmayabilir. Arkadaşlarla barbekü yapmak yaşam tarzının parçası ise, düzenli bir bahçe alanı bırakmak, çocukların ve evcil hayvanların oyun oynayabilecekleri alan olmasını ve ebeveynlerin misafir ağırlayabilmelerini sağlayacaktır.

Öte yandan, hatırı sayılır miktarda boş alan bırakılırsa, sık sık çim biçme gerekeceği fe göz önünde bulundurulmalıdır. Bahçe düzenlemesi tamamen aileye ve yaşam tarzlarına uygun olmalıdır.

WhatsApp Destek Hattı
Call Now Button